PC Destek

Her Türlü Bilgisayar Desteği

  Web Design

Siz Daha Dijital Dünyada Yerinizi Almadınız Mı?

  Uzak Nokta Veri Aktarımı

Uzak iki veya daha fazla nokta (Kuş bakışı birbirini görebilen) veri aktarım çözümleri

Facebook Hesaplarımı Nasıl Koruyabilirim ?

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook, kullanıcılarına diledikleri konuda paylaşım yapabilecekleri geniş çaplı bir dijital alan sunmakta. Her gün binlerce kullanıcıyı bünyesine katarak yolunda ilerleyen bu platform, popülerliğinin kaçınılmaz bir sonucu olarak ne yazık ki bir takım potansiyel güvenlik tehditlerini de beraberinde getiriyor.

Mobil cihazların da bir hayli popüler olmasına ve kullanım alanlarının artmasına paralel olarak Facebook artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Fakat gereken özenin ve dikkatin gösterilmediği durumlarda Facebook macerası problemli bir sürece dönüşebilme riskini de beraberinde getiriyor.

Tamindir ekibi olarak Facebook kullanıcılarına hesaplarını güvenli bir şekilde muhafaza etme yollarını derledik. Eğer siz de Facebook hesabınızın kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesini ve kişisel bilgilerinizin riske girmesini istemiyorsanız, uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile güvenliğinizi garantiye alabilirsiniz.

1- Güçlü bir parola her şeyin başı

Her konuda olduğu gibi güvenilir ve tahmin etmesi zor bir parola kullanımı Facebook hesabınızı da büyük ölçüde sağlama alacaktır.

Güvenli bir şifre seçerken evcil hayvanınızın ismini, doğum tarihinizi, telefon numaranızı veya ailenizden birisinin adını seçmemenizde fayda var. Çünkü bu detaylar herhangi biri tarafından kolayca ele geçirilebilir ve hesabınızı ele geçirmek için kullanılabilir. Bu tarz seçenekler yerine harf ve rakam kombinasyonu içeren bir parola seçmeniz daima daha güvenlidir.

Örnek ;

SeLaM456?. gibi

2- Cep telefonu numaranızı Facebook hesabınıza tanımlayın

Facebook hesabınıza cep telefonunuzu tanımlatmak güçlü bir şifre seçtikten sonra yapmanız gereken en önemli güvenlik önlemleri arasında yer alıyor.

Bu aşama genelde pek çok kullanıcı tarafından es geçilir fakat şifrenizi unutursanız Facebook size tanımladığınız numara üzerinden mesaj göndererek güvenliğinizin riske girmesini engelleyecektir. Bahsini ettiğimiz telefon tnaımlama işlemini aşağıda yer alan adımları izleyerek aktif hale getirebilirsiniz.

Hesap Ayarları > Mobil > Telefon Ekle

Telefon numaranızı ekleyebilmek için telefonunuzdan „F“ yazıp 3266’ya göndermeniz gerekiyor. Mesajı gönderdikten sonra size Facebook kullanıcısından kod içeren cevap mesajı gelecek. Gelen mesajdaki kodu Facebook ayarlar menüsündeki „onay kodu“ yazan kısma girdikten sonra numaranız tanımlanmış olacaktır.

3- Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerine karşı temkinli olun

Facebook hesabını çaldırmamak için başvurulacak en etkili yöntemlerden bir tanesi de güven vermeyen ve kaynağı bilinmeyen arkadaşlık isteklerine karşı tedbirli olmaktır.

Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda gelen teklifi asla kabul etmeyin çünkü kabul etmeniz halinde o kişi sizin tüm kişisel bilgilerinizi görebilecek konuma erişecektir. Yine de merakınızı yenemiyorsanız arkadaşlık teklifi gönderen kişiyi farklı kaynaklarda aratıp hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

4- Giriş Onayları’nı aktif edin

Facebook tarafından sunulan bu özelliği kullanarak hesap güvenliğinizi büyük ölçüde güvene alabilirsiniz.

Giriş Onayları denen bu özellik hesabınıza normalde giriş yaptığınız mobil cihaz veya bilgisayar haricindeki bir cihazla giriş yapılmaya çalışıldığında sizi bilgilendirmek üzere tasarlanmıştır.

Özelliği aktif etmek için;

Ayarlar > Güvenlik > Giriş Onayları (aktif edin)

Giriş Onayları’nı aktif etmek istediğinizde bir takım işlemden geçeceksiniz. Bu işlemler Facebook tarafından düzenli bir şekilde sunulmakta yani işle esnasında herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

5- Güven vermeyen reklamlara ve bağlantılara tıklamayın

Sebebini bilmediğiniz bir şekilde hesabınızda paylaşımlar yapılıyorsa bunun sebebi bir süre önce tıkladığınız bir reklam veya virüslü bir bağlantı olabilir. Facebook Chat kullanıyorsanız gelen şüpheli linklere tıklamamalı, üreticisi güven vermeyen uygulamalara izin vermemeli ve tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmamalısınız.

Bu tarz sakıncalı durumlardan sakınmak için arkadaşlarınızdan bile olsa gelen bağlantılara karşı temkinli yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. En nihayetinde arkadaşlarınız da virüs kapmış olabilir ve bu tarz linkler otomatik olarak gönderildikleri için büyük ihtimalle size böyle bir şey gönderdiklerinin farkında bile olmayacaklardır.

6- Mecbur kalmadıkça başkalarının cihazlarından oturum açmayın

Facebook hesabınıza kendinize ait olmayan cihazlardan giriş yapmanız aleyhinize oluşabilecek durumlara mahal verebilir. Bu yüzden çok mecbur kalmadıkça arkadaşınızın bile olsa başka cihazlardan hesabınıza giriş yapmanızı asla önermiyoruz.

Her şeye rağmen giriş yaptıysanız işleminiz bittikten sonra çıkış yapmayı asla unutmayın. Özellikle internet kafelerde bu hususa fazladan özen göstermenizi öneriyoruz. Eğer şüphelendiğiniz bir durum olursa mutlaka şifrenizi yenileyin.

7- Oturumu Sürekli Açık Tut seçeneğini kullanmayın

Kullanıcı adı ve şifresini girmek çoğu zaman zor ve vakit alan bir detay gibi görünse de güvenlik söz konusu olduğu için buna katlanmak gerekiyor.

Şifremi Hatırla veya oturumu sürekli açık tut seçeneğini bu yüzden kullanmanızı önermiyoruz. Unutkanlık durumunda hesabınız açık kalabilir ve kötü niyetli kişiler hesabınıza erişim sağlayabilir.

Son Makale

Windows 8.1 veya Windows 7 çalıştırıyorsanız, Windows 7 ve Windows 8.1’de yazıcı sorunlarını giderme.
Yazıcınızı Windows 10’a yükleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Windows 10’da yazıcı yükleme.

Read more ...
team1
team2
team3
team4
team5
team6
Back to Top